Остання помилка Кличка: мер Києва може попрощатися з політичною кар'єрою, а, можливо, і опинитися в СІЗО
Розслідування корупційних скандалів у Києві: яку помилку зробив Кличко
Поставлене свого часу "на паузу" протистояння мера Києва, обраного киянами - Віталія Кличка, та Офісу президента України, схоже, знову переходить у "гарячу фазу". Чи є шанси столичний градоначальник утриматися у своєму кріслі, і за що він може опинитися в СІЗО, розбирався портал "Коментарі".
За 3 дні – обшуки у двох заступників Кличка
Вранці четверга, 17 квітня, в інформаційному просторі почала поширюватися інформація про обшук у заступника мера Києва Віталія Кличка. Причому ці дані з'явилися у безлічі Telegram-каналів синхронно, з фотографіями та посиланнями на власні джерела, та зазначенням прізвища заступника мера – Володимира Прокопіва. При цьому офіційна інформація про це з'явилася пізніше і, природно, без посилання на прізвище фігуранта, що говорить про організований "злив" подібної інформації. Та й інкриміноване заступнику мера Віталія Кличка – створення схеми вивезення "ухилянтів" за кордон, виглядає в масштабах можливостей, які дає ця посада, просто смішно.
Але куди цікавіша інформація, яка поширювалася в середу, 16 квітня, і пройшла здебільшого непоміченою. Йдеться про обшук у першого заступника Віталія Кличка – Миколи Поворозника, який нібито стався 15 квітня. Імовірною причиною тому – розслідування НАБУ можливих розкрадань під час ремонту госпіталю ветеранів у Києві на суму 1,1 млрд грн, коли за даними "Наші гроші", ціни на будматеріали могли бути завищені в середньому у 2,4 рази.
Як стверджують деякі джерела, власник головного підрядника ремонту ТОВ "Абсолют-клімат" (вид діяльності – монтаж водопровідних мереж, систем опалення та кондиціювання, статутний фонд – 51 500 грн) В'ячеслав Березовський, нібито є близькою людиною для Миколи Поворозника. Сам перший заступник мера Віталія Кличка може проходити у відкритому кримінальному провадженні як головний фігурант розслідування, якому загрожує ув'язнення.
Зауважимо, що додаткову гостроту ситуації з Миколою Поворозником додає його відкритий конфлікт із головою Київської міської військової адміністрації Тимуром Ткаченком. Так, згідно з ухвалою Конституційного суду, посади голови КМДА (призначається президентом) та міського голови (обирається киянами), займає одна й та сама людина.
Проте з грудня 2024 року головою КМВА було призначено Тимура Ткаченка, який 10 квітня звільнив з посади першого заступника КМВА Миколу Поворозника, оскільки той ігнорував його розпорядження. Щоправда, у Віталія Кличка повідомили, що звільнення Поворозника з посади першого заступника голови КМВА не стосується його посади першого заступника голови КМДА, додавши тим самим плутанини.
Сам Микола Поворозник розкритикував кадрові зміни у складі керівництва районів у Києві, назвавши це створенням окремих князівств у Києві для зміцнення президентської вертикалі в столиці.
За справу чи з питань політики – чому взялися за мерію
Микола Поворозник недвозначно пов'язав своє звільнення із просуванням президентської політики у Києві. Ще більш явно на політичне підґрунтя обшуку у себе вказав сам Володимир Прокопів, на своїй сторінці в соцмережах заявив, що "справа проти нього суто політична, в рамках переслідування опозиції та зачистки місцевого самоврядування у столиці". Але чи це так насправді?
"Коментарі" не раз писали про масштабні корупційні скандали у столиці, коли у фігурантів розслідувань під час обшуків вилучали мільйони доларів та євро, що змусило мера навіть заявити про звільнення фігурантів. Щоправда, останнє може виявитися дуже великою помилкою, до чого, втім, градоначальнику не звикати.
Так, слідство НАБУ, в якому головним фігурантом може виступати Микола Поворозник довкола ремонту шпиталю ветеранів у столиці, розпочалося не без участі самого Віталія Кличка. Ще у квітні 2024 року мер сам передав результати внутрішнього аудиту щодо шпиталю до НАБУ, з проханням вжити відповідних заходів, про що було повідомлено на сайті міськради.
Словом, причин для підозр столичної влади в корупції давно вже вистачає, мабуть, навіть із надлишком, питання лише в тому, як мінімум знав, чи навіть, чи брав участь у всіх цих діях, які слідство трактує як корупцію, сам Віталій Кличко.
За його словами, це особливо помітно у випадку з тим самим Миколою Поворозником, який ще у квітні 2020 року підозрювався в отриманні хабаря у 125 тис. дол. від однієї з компаній-забудовників Києва. Сам він правда цю інформацію спростовував, був відсторонений від виконання посади, але через рік повернувся до свого крісла.
З іншого боку, як наголошує Іван Ступак, справа Миколи Поворозника чудово показує, як в Україні відбувається розслідування корупційних справ. Вони можуть тягтися часто роками, і закінчуватися нічим, після того, як ініціатор відкриття справи отримує те, що хоче. Як правило, це інформація чи гроші.
За словами політичного експерта Олега Постернака, Київ ще з часів Олександра Омельченка та Леоніда Черновецького був ласим шматком для чиновників та політиків, які використовують свій статус для корупційних злочинів. Це земельні афери, дерибан міських коштів, розпилювання бюджетів, відкати на ремонтах – класика жанру для будь-якої міської влади.
Віталій Кличко та його заступники – не звільняв, отже, схвалював
Але як би там не було, після скандалу з можливим отриманням хабаря Миколою Поворозником, мер будь-якого європейського міста триматиметься подалі від такого підлеглого, більш того, швидше за все, просто звільнить. Таким вчинком будь-який європейський чиновник доведе, що просто не бажає мати нічого спільного з навіть запідозреною в корупції людиною, і визнає свою помилку, показавши, що, можливо, виявився поганим керівником, але точно не корупціонером.
І те, що Віталій Кличко не пішов шляхом цивілізованого мера європейського міста, в майбутньому може виявитися його головною помилкою, яка коштуватиме йому як мінімум кар'єри, а то й свободи. Втім, це далеко не єдина помилка.
Але Микола Поворозник лише один із заступників столичного мера, якого в останні місяці правоохоронці звинувачують у корупції, серед них:
- згаданий вище Володимир Прокопів, підозрюваний у перевезенні за кордон 31 "ухилянта";
- секретар міськради і заступник мера Володимир Бондаренко, який пішов 8 квітня у відставку, як співучасник злочинної групи, створеної "смотрящим" за Києвом Денисом Комарницьким, який проходить по розслідуванню НАБУ;
– звільнений раніше заступник Петро Оленич, справу проти якого про незаконну забудову частини парку "Нивки" НАБУ веде з 2023 року.
Більше того, за деякими даними, нещодавнє затримання начальника відділу з питань підприємництва, торгівлі та споживчого ринку Деснянської РДА Василя Біньковського може також вести до одного із заступників мера Києва. Нібито затриманий чиновник був частиною корупційної вертикалі в Деснянській райдержадміністрації, яка веде до заступника голови району Миколи Загуменного, батька ще одного заступника Віталія Кличка – Дмитра Загуменного.
Навіщо мер здав свого заступника?
Однак помилкою Віталія Кличка може стати не те, що 4 із 12 його заступників за короткий час виявилися замішаними, за версією силовиків, у корупційних махінаціях. Зламати кар'єру столичного градоначальника може те саме публічне звернення до НАБУ із закликом перевірити ремонт Київського міського клінічного шпиталю ветеранів війни.
Як писали "Наші гроші", з 2022 року Микола Поворозник займається діяльністю Департаменту охорони здоров'я КМДА, тобто порушення, а тим більше розкрадання в ньому, прямо кидає тінь на першого заступника мера столиці. І таке відкрите звернення Віталія Кличка до НАБУ виглядало як спроба прикрити себе за рахунок свого підлеглого.
Як пояснив порталу "Коментарі" Іван Ступак, кожен мер столиці прагне дружити з правоохоронцями, що виражається у різних вчинках – виділення авто, земель, будівель на їхні потреби. Не виключено, що градоначальник намагається підіграти силовикам й іншими засобами.
Віталія Кличка можуть прибрати завдяки Миколі Поворознику
"Злив" Віталієм Кличком може бути витлумачений його першим заступником як зрада, і може зіграти фатальну роль у майбутній долі самого мера Києва.
Так, Іван Ступак каже, що в майбутньому слідстві у справі Миколи Поворозника багато залежатиме від мети, яка стоїть перед слідством, і позиції мера Києва.
Олег Постернак зазначає, що розслідування корупції у Києві співпало з політичними планами Кличка вийти на всеукраїнський рівень (ребрендинг свого партійного проєкту, статті в іноземних виданнях із критикою центральної влади, зустрічі з іноземними політиками, піар навколо допомоги ЗСУ тощо).
Також експерт підкреслив, що кримінальна відповідальність для мера Києва залежить від наявності складу злочинів, що інкримінуються, і встановленні провини. Процесуальні дії можуть затягтися і адвокати знають свою справу.
Як писали "Коментарі", найближчим часом наслідком протистояння Віталія Кличка та Тимура Ткаченка у місті може настати управлінський хаос.