Кільце навколо Віталія Кличка стискається – 1500 кримінальних проваджень проти мерії та шантаж ближнього кола може призвести до реального терміну за ґратами
Мерство Віталія Кличка під загрозою – 1500 кримінальних проваджень можуть призвести до реального тюремного терміну
Діяльність мера столиці Віталія Кличка викликає останнім часом дедалі більше нарікань, що активізуються після чергових нальотів російських "шахедів", коли з'ясовується, що після 3,5 років війни Києву не вистачає укриттів. І це на тлі того, що столиця є головною щоденною метою ворога, а мільярди гривень буквально вкочуються у мости та дороги. І схоже, що на тлі поганої підготовки мерії до оборони міста центральна влада має всі шанси змінити адміністрацію Віталія Кличка.
Полювання на столичних чиновників – поза грою чи під слідством 4 топ-чиновники мерії
Як писали "Коментарі", "полювання" на столичних чиновників, наближених до мера Віталія Кличка, розпочалося у квітні – тоді 16 та 17 квітня пройшла інформація про обшуки у двох його заступників. Так, Володимир Прокопів підозрювався у створенні схеми вивезення "ухилянтів" за кордон, а перший заступник Микола Поворозник став фігурантом розслідування НАБУ можливих розкрадань при ремонті госпіталю ветеранів у Києві на суму 1,1 млрд грн.
Слідом за цим на столичну владу обрушилася критика з боку голови Київської міської військової адміністрації Тимура Ткаченка, що призвело до справжнього хаосу та двовладдя у столиці. Сторони намагалися "перетягнути" на себе владу, що лише призвело до "розбазарювання" бюджетних коштів . Але були в цьому для Віталія Кличка і плюси – інтерес правоохоронців на травень-червень можна сказати завмер.
Проте, якщо у червні столичних чиновників не чіпали правоохоронці, то самого Віталія Кличка активно атакували депутати Київміськради, які вимагали звільнення першого заступника мера Миколи Поворозника. Приводом обранців киян було відзначення чиновником свого дня народження 25 квітня на березі Київського моря. Зрештою міський голова усунув Миколу Поворозника від виконання обов'язків першого заступника міського голови Києва поки що не буде проведено розслідування цього інциденту.
Вже 10 липня правоохоронці завдали по мерії "подвійного" удару – цього дня в Офісі Генерального прокурора України повідомили про підозру одразу двом особам із ближнього кола Віталія Кличка. Так, директора Департаменту транспортної інфраструктури КМДА Руслана Кандібора запідозрили у службовій недбалості, яка призвела до руйнування тунелю в метро. Йдеться про підтоплення 12 грудня 2023 року перегінного тунелю між станціями метро "Деміївська" – "Либідська" КП "Київський метрополітен", що спричинило закриття руху по синій лінії метро. При цьому бюджет втратив 164 млн. грн. у вигляді прямої шкоди.
Треба сказати, що ще в липні 2024 року прес-служба КМДА опублікувала експертне дослідження, яке стверджувало, що причинами виникнення аварійної ситуації на перегоні між станціями метро "Деміївська" – "Либідська", були неякісні проектні рішення та неякісні будівельні роботи при спорудженні цієї ділянки тунелю у 2008-2010 роках.
Руслан Кандібора у своєму коментарі ЗМІ 10 липня також послався на це експертне дослідження та заявив, що діяв у момент аварії максимально оперативно, а також готовий до співпраці зі слідством. Також він наголосив, що на момент будівництва у КМДА він не працював і впливати на роботи ніяк не міг (справді, чиновник став директором Департаменту транспортної інфраструктури КМДА у липні 2021-го).
Втім, Київська міська прокуратура ще 2024 року відкинула позицію, озвучену КМДА.
Другу підозру Офіс Генерального прокурора України 10 липня вручив колишньому секретареві та заступнику Віталія Кличка – Володимиру Бондаренко. Останній добровільно пішов у відставку ще у квітні як фігурант розслідування навколо Дениса Комарницького, який був "смотрящим" за Києвом, з якого, власне, у Віталія Кличка і почалися неприємності. Прокуратура підозрює Володимира Бондаренка у виплаті 700 тисяч гривень працівнику апарату Київміськради, який фіктивно значився на військовій службі.
Як повідомив журналіст і колишній військовослужбовець 241-ї бригади територіальної оборони Володимир Бойко, йшлося про депутата та керуючий справами Київміськради Ігоря Хацевича, який фіктивно вважався у 206-му батальйоні його бригади разом із ще двома депутатами міськради столиці та власним помічником. Цим він повторив шлях антикорупційного активіста Віталія Шабуніна, якому 11 липня вручили підозру за фіктивну службу в теробороні.
Щоб не з'являтись у частині, стверджує журналіст, депутат зміг отримати від командування лист про переведення всіх чотирьох у розпорядження КМДА. Як результат, з липня 2022 по березень 2023 року Ігор Хацевич нібито продовжив отримувати зарплату як керуючий справами, будучи відрядженим до Київміськради, що влаштував, як стверджує Володимир Бойко, саме Володимир Бондаренко.
Цей злочин потрапив у поле зору Державного бюро розслідувань ще у березні 2023 року, проте до суду справа поки що так і не дійшла.
1500 кримінальних справ проти мерії столиці – доведено 4: що говорить про ситуацію Віталій Кличко
Віталій Кличко не залишився осторонь того, що відбувається, і дав розгорнутий коментар 11 липня. Мер заявив, що підозри його колишнім і справжнім сподвижникам є "абсурдом та театральщиною".
Так, звинувачення Руслану Кандіборі в нібито службовій недбалості Кличко назвав "абсолютно маніпулятивними", а справу – "зшите білими нитками". Як аргументи "за" він навів ті самі результати експертизи від 2024 року, згідно з якими були допущені помилки та грубі порушення при будівництві ділянки тунелю між станціями метро "Деміївська" та "Либідська" (2008-2010 роки). І Кандибора тоді й близько не було ні на будівництві метро, ні в столичній адміністрації.
Також Віталій Кличко наголосив, що саме проектна документація містить неякісні проектні рішення, а під час будівництва ще й неякісно спорудили конструкцію тунелю цієї ділянки.
Також усі необхідні регламентні роботи щодо утримання та експлуатації перегінного тунелю виконувались у повному обсязі, а коли чергове обстеження показало, що технічний стан тунелю погіршується та його експлуатація – небезпечна, рух поїздів між станціями Теремки – Деміївська одразу зупинили. А столична влада в екстреному порядку, на час ремонтних робіт, організувала дублюючий рух наземного транспорту: автобусів та тролейбусів.
"Міська влада наполягала на неупередженому розслідуванні. Як бачимо, марно", - наголосив мер.
Щодо Володимира Бондаренка, Віталій Кличко підтвердив, що йдеться про виплату заробітної плати депутату від "Європейської Солідарності" та керуючому справами Київради Ігорю Хацевичу. Водночас, він повністю відкинув звинувачення про допомогу в ухиленні від військової служби.
"Підозріння є цілком необґрунтованим, оскільки виходить, що інкримінують Бондаренко виконання безпосередніх функціональних обов'язків: підписання розпоряджень, листів, відомостей, платіжних документів. А слідство знає, що Хацевич повернув до бюджету кошти, отримані від Київради, і не отримував коштів за місцем несення служби", - заявив Віталій Кличко.
Також мер наголосив, що Володимир Бондаренко та Руслан Кандібор доводитимуть у суді свою правову позицію.
Але куди цікавішою та емоційнішою виявилася заява Віталія Кличка з прямим звинуваченням центральної влади у брехні та тиску на столичну владу. Хоча в цій заяві не було нічого сенсаційного, градоначальник навів цифри, які говорять про масштаби наїздів правоохоронців на КМДА з 2019-го до кінця весни 2025 року.
- відкрито понад 1500 кримінальних проваджень стосовно співробітників КМДА та структурних підрозділів, у тому числі майже 80 у 2025-му;
- в адміністрації провели понад 1200 обшуків та продовжують це робити у багатьох підрозділах по колу, вилучили тонни документів;
- вручили понад 300 підозр.
При цьому, як наголошує столичний градоначальник, у законну силу набули всього 4 вироки, що здається мізерним на тлі обшуків, висвітлення у ЗМІ, гучних звинувачень без рішення суду. При цьому у слідчих діях задіяно всі силові структури України і ця діяльність перетворилася на репресивну.
"І така ситуація не лише у Києві. Просто про столицю трубять, бо кістку в горлі та в руки ніяк прибрати не можуть! І все це відбувається під час війни! Тому що деякі мають на меті не захист і збереження країни, а "перемогу" в Києві. У мене ще питання: якщо така варта у столиці, як це намагаються брехливо уявити, як Київ жив і розвивався з 2014 року до "ери Слуг народу" (до 2019-го)?", - назвав "замовників" тиску на столицю градоначальник, пообіцявши дати "відповідь" і всі незаконні.
Дні мера пораховані - його здадуть підлеглі
Достатньо емоційна реакція Віталія Кличка на нові підозри в його команді говорить про ту небезпеку, яку все серйозніше відчуває для себе мер столиці.
Так, як писали "Коментарі" , у травні столична влада та бізнес опинилися на роздоріжжі після операції "Чисте місто", що спричинила падіння тогочасного "смотрящого" Дениса Комарницького. Наші джерела стверджували, що через роботу правоохоронців усі сиділи тихо, і вирішення більшості питань, у тому числі й земельних, було поставлене на паузу.
Ситуацію під контроль спробував взяти перший заступник мера Києва Микола Поворозник, але, як уже повідомлялося, 30 червня його було відсторонено від своїх обов'язків, що позбавило його формальних важелів впливу, залишивши неформальні.
"Якщо він (Віталій Кличко – ред.) втратить ще й Поворозника, першого свого заступника, ділові кола Києва можуть просто перестати орієнтуватися на мера, чиї позиції настільки явно слабшають", - пояснило наше джерело розгубленість, яка запанувала в команді мера ще в травні. Така ситуація змушує Віталія Кличка зайняти жорсткішу позицію для збереження влади у столиці.
Як пояснював раніше "Коментарі" колишній співробітник СБУ, військовий аналітик Іван Ступак, розслідування потенційно корупційних справ в Україні може проводитися з метою "вирішити" певне політичне питання через кримінальну справу на оточення політика.
"Можна заарештувати фігуранта та посадити його в СІЗО, де його щодня допитуватимуть і пропонуватимуть укласти угоду, поділитися інформацією чи ще чимось. Якщо завдання – гроші, рано чи пізно сторони знаходять спільну мову, після чого справа передається в інший правоохоронний орган і закривається. Якщо ж мета – отримати інформацію на когось нагорі, багато залежить не тільки від мовчання фігуранта, а й від того, що роблять для його звільнення, наскільки його вважають за потрібне і важливе. Від цього залежать терміни слідства, та й загалом його успіх", — говорить про алгоритм слідства у корупційних справах співрозмовник порталу "Коментарі".
Враховуючи це, чим більша кількість кримінальних проваджень буде відкрита (вже 1500) і чим більше осіб з оточення Кличка опиняться під загрозою засудження, тим більше шансів, що хтось дасть потрібну правоохоронцям інформацію.
Вихід – похід у президенти чи парламент
Як зазначав політолог Олег Постернак, розслідування корупції у Києві збіглося з політичними планами Кличка вийти на всеукраїнський рівень (ребрендинг свого партійного проекту, статті в іноземних виданнях із критикою центральної влади, зустрічі з іноземними політиками, піар навколо допомоги ЗСУ тощо).
"Якщо заступники мера почнуть говорити, з'являється шанс усунути Віталія Кличка від влади, це можливо відповідно до законодавства про місцеве самоврядування. Але з огляду на нинішній розклад у Київраді на користь мера зробити це буде складно. Залишається гучний шум навколо прізвища Кличка та формування стійкого шлейфу, який можуть транслювати на всеукраїнський рівень", — говорить про можливе усунення з посади мера Кличка співрозмовник порталу "Коментарі".
Як стверджує низка співрозмовників "Коментарі" , найвищий політичний рейтинг у Віталія Кличка був у 2014-му році, і з того часу його реальні політичні можливості значно зменшилися. Водночас його гучні заяви говорять про високі політичні амбіції – від президентської посади до своєї фракції у парламенті. Такий варіант може стати для Віталія Кличка мимовільним порятунком, якщо йому доведеться покинути посаду мера столиці.