Хто в "смотрящі" за Києвом крайній? Чому столицю не залишать без нього і хто претендує на цю "посаду"
Новий «смотрящий» за Києвом: експерти розповіли, хто може стати новою кандидатурою
У першій частині циклу , присвяченій інституту "смотрящих" за Києвом, "Коментарі" розповіли про те, як все починалося , і тих, хто обіймав цю без жодної іронії важливу посаду, у минулі роки. Але лютий розпочав новий етап в історії київських смотрящих – період лихоліття, оскільки колишній тіньовий господар столиці Денис Комарницький залишив Україну після 10 лютого. Причиною цього стало розслідування НАБУ, за результатами якого в столиці розкрили злочинну організацію, яка змогла забрати у міста землі на 11,6 млн. грн. та ще на 83,7 млн грн. не змогли, бо завадили правоохоронці.
Але все-таки, чому в Києві просто повинен з'явитися новий "смотрящий"? Про неминучість цього порталу "Коментарі" повідомили експерти.
Корупційний бізнес-омбудсмен, бухгалтер і громовідвід – для чого потрібен "смотрящий"
За словами директора Українського інституту політики Руслана Бортника, інститут "смотрящого" давно існує не лише у столиці, а й в інших великих українських містах та великих державних структурах.
"Такий собі тіньовий корупційний омбудсмен, переважно люди з великими особистими родинними та діловими зв'язками і в бізнесі, і у владі. Вони допомагають вирішувати якісь питання бізнесу з владою, часто незаконно, передають якусь інформацію, що дозволяє бізнесу вчинити вигідні дії, вирішують конфлікти", - говорить про роль інституту "смотрящого" експерт.
Причиною їх виникнення Руслан Бортник називає те, що часом механізм державної влади та органів місцевого самоврядування просто не працює з різних причин.
"В силу цього з'являються різні "рішали", "смотрящі", які беруть на себе завдання щодо координування інтересів бізнесу та функціонування держави на різних рівнях. З одного боку, вони допомагають бізнесу, з іншого – за їх допомогою люди при владі заробляють гроші. Звісно, це явище абсолютно негативне і незаконне", - резюмує експерт.
Колишній співробітник СБУ, військовий аналітик Іван Ступак пояснив журналістам порталу "Коментарі", що інститут "смотрящих" в Україні дуже зручний і виконує одразу кілька функцій – найпростіші бухгалтерські, свого роду "охоронні" для патрона, і нарешті управлінські.
"Припустимо, в якійсь галузі чи економіці зійшлися інтереси кількох груп впливу, і немає можливості у держави поставити свою людину на цю посаду. У такому разі групи інтересів ставлять своїх "смотрящих" чи контролерів, чиє завдання – заходити до потрібного кабінету, говорити від кого він та вивчати фінансову документацію. На основі цього розраховується "частка" осіб, яких він представляє, йде їх передача та контроль отримання. По суті – це найпростіший бухгалтер", - каже експерт про першу і найпростішу функцію "смотрящих".
Потім йде завдання складніше - посередницька, або свого роду "охорона" особи, яку представляє "смотрящий".
"Від особи людини, яка вирішує те чи потрібне для бізнесмена питання, домовляється і отримує кошти такий "смотрящий" або посередник, який не має жодного відношення до вирішення питання, що не є держслужбовцем. Якщо все пройде нормально, бізнесмен отримує потрібне йому рішення, у разі затримання "смотрящого" він прикриває собою того, хто реально вирішує це питання, а сам обходиться статтею за шахрайство з легким покаранням, а не важким за хабарництво", - розповідає про другу функцію співрозмовник порталу "Коментарі".
Зрештою, "смотрящий" може сам взяти на себе управлінську та ділову функції, створити власний "тіньовий офіс", шукати "клієнтів", створювати тіньові грошові потоки і "заробляти" на цьому гроші, віддаючи частку.
"Для цього потрібні певні риси характеру, але насамперед дуже великий дах, в ідеалі – родичі у владі. Також такому "смотрящому" не обійтися без комунікабельності, великих зв'язків, комерційної жилки", - наголошує експерт.
Водночас, як пояснює Іван Ступак, часом відбувається зміна "смотрящих", що найчастіше відбувається з двох причин:
- покровитель дізнається про фінансову неохайність свого протеже і змінює його;
- на підприємство чи у сферу інтересів вирішує зайти третя сторона, яка через компромат правоохоронцям або іноді, ЗМІ, "зливає" чинного "смотрящого", щоб поставити на це місце свою людину.
Микола Поворозник як "смотрящий" – а чому б ні?
Як повідомляють джерела порталу "Коментарі", у столиці після втечі Дениса Комарницького настав стан хаосу, який один із наших співрозмовників охарактеризував як "нокдаун".
"Усі намагаються сидіти тихо, бо у мерії відбуваються постійні перевірки СБУ, ДБР, НАБУ та інших структур. Важливі питання не вирішуються насамперед земельні, що не йде на користь бізнесу та розвитку міста", - резюмують наші джерела.
За даними порталу "Коментарі" найбільш вірогідним кандидатом на роль "смотрящого" у Києві поки що є перший заступник мера столиці Віталія Кличка – Микола Поворозник. Це пояснюється багатим досвідом роботи на цій посаді – з грудня 2017 року, щоправда, з 11-місячною перервою. За цей час перший заступник мера обріс знайомствами, зв'язками та фактично "замкнув" на себе багато питань у столичній економіці, причому в цьому питанні він залишився фактично поза конкуренцією, оскільки інші сильні постаті виявилися усунуті:
- 7 лютого в рамках розслідування НАБУ "справи Комарницького" було заарештовано заступника Віталія Кличка – Петра Оленича, який правда 21 числа вийшов під заставу в 15 млн грн., але явно перебуває "поза грою";
- 8 квітня у відставку пішов заступник Віталія Кличка та секретар Київміськради Володимир Бондаренко;
- під домашній арешт до 20 червня потрапив ще один заступник мера столиці Володимир Прокопів, підозрюваний у створенні схеми вивезення "ухилянтів" за кордон.
За даними порталу "Коментарі", Микола Поворозник користується підтримкою частини своїх колег в особі заступників мера Петра Пантелєєва та В'ячеслава Непопа, щоправда, ось підтримкою у свого безпосереднього начальства в особі Віталія Кличка, нібито не володіє.
"Ні Київська міська військова адміністрація в особі Тимура Ткаченка, ні КМДА Віталія Кличка не підтримують Миколу Поворозника, хоча сам він уже готує рішення щодо виділення бюджетного фінансування для "своїх" підприємств та людей у структурах влади. Ймовірно, подібна самовпевненість спричинена підтримкою з боку Офісу Президента України, який він влаштовує", - наголошує один із наших співрозмовників.
Справді, хоч сам Микола Поворозник неодноразово виступав фігурантом різних корупційних розслідувань правоохоронців, останнє з яких сталося в середині квітня, він дуже зручний. Власне, саме завдяки корупційним справам перший заступник мера голови Київміськради керований і може бути дуже важливим у структурі взаємин у столиці, що вибудовуються Офісом президента України.
Крім того, як писали "Коментарі" , Миколі Поворознику можливо є, що запропонувати Офісу президента України в обмін не лише за свободу, а й за статус нового "смотрящого", наприклад, інформацію про тіньові розклади всередині столичної влади.
Інше джерело порталу "Коментарі" пояснює непотоплюваність Миколи Поворозника тим фактом, що його відхід може остаточно "зруйнувати" команду мера Віталія Кличка, яка і так зазнала втрат в особі Володимира Прокопива, Володимира Бондаренка та Петра Оленіча.
"Якщо він втратить ще й Поворозника, першого свого заступника, ділові кола Києва можуть просто перестати орієнтуватися на мера, чиї позиції настільки явно слабшають", - пояснило наше джерело.
Цікаво, що за даними ЗМІ, відносини самого Миколи Поворозника і тепер уже колишнього "смотрящого" Дениса Комарницького були далекі від приємних. З одного боку, Комарницький нібито "зам'яв справу з хабарем у 125 тисяч доларів, через що першого заступника мера у квітні 2020 року на 11 місяців усунули з посади, з іншого – тримав його на свого роду "гачку".
Водночас, "проти" кандидатури Нікола Поворозника як нового "смотрящого" за Києвом говорить його офіційний статус держслужбовця, все-таки в українських реаліях на такій посаді опиняються люди, які зазвичай не перебувають на держслужбі, максимум депутати місцевого самоврядування.
Пан "Г" або Артур Палатний – ще один кандидат у дивлячі
Також за даними порталу "Коментарі" новим "смотрящим" може стати Артур Палатний, голова виконавчого комітету партії "УДАР" Віталія Кличка, ймовірно, найближчий до мера столиці. Останнє означає, що проти кандидатури саме Артура Палатного столичний голова навряд чи заперечуватиме.
Зазначимо, що за даними розслідування того ж Bihus.Info Артур Палатний нібито бере активну участь у тіньових процесах, що відбуваються в КМДА. Зокрема, саме Палатний приймав рішення про розміщення кандидатів у списку "УДАРу" на виборах до Київради і вирішує, хто потрапить до ради та яке місце займе у списку – залежно від вкладу. Публічно це не визнавалося, але депутати та функціонери партії у кулуарах називали Палатного тим, хто концентрував не лише ресурси, а й контроль над механікою влади.
При цьому в телефонних переговорах Дениса Комарницького постійно фігурував якийсь "Г" або "Город", який
- отримував звіти про ключові проекти із землевідведення у столиці;
- отримував частину прибутку (іноді до 50%) від окремих схем без фінансової участі;
- фігурує у записах як головна особа, до якої апелюють у разі труднощів чи необхідності ухвалити остаточне рішення;
- згадується як постать, що викликає побоювання в учасників процесів.
При цьому за рядом сукупних ознак "Г" був ідентифікований Bihus.Info нібито саме як Артур Палатний, чия роль – наглядач та модератор системи.
"Не "гравець", як Комарницький, а власник кімнати, де проходить партія. Його не видно у кадрі, але він контролює і людей, і фінанси, і наратив", – зазначають у Bihus.Info.
Разом з тим, останнім часом все сильніше заявляє про себе Київська міська військова адміністрація на чолі з Тимуром Ткаченком, який створив у столиці справжнє двовладдя , правда поки що кандидатури, яка могла б представляти його інтереси, у столиці не проглядається.